Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu

Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu
12. 03. 2019

Potřebujete zvýšit svou imunitu, abyste nebyli stále nemocní? Nebo jen toužíte po příjemné relaxaci? V obou případech vám pomůže stará dobrá sauna. Určitě znáte tradiční variantu, kterou je finská sauna, dopřát si však můžete i jiné druhy saunování. V tomto článku vás s nimi seznámíme.

Deset minut se nahřívat v místnosti okolo sta stupňů Celsia, a poté skočit do ledového bazénku. Hodně lidí si při takové představě ťuká na čelo. Jenže lidé, kteří praktikují saunování, nejsou blázni ani v nejmenším. Střídání tepla a chladu totiž našemu zdraví prospívá. Jen se těmto "šokům" musí samozřejmě vyvarovat ti, kteří mají problémy se srdcem, krevním oběhem či vysokým krevním tlakem.

Vývoj saunování

Horké lázně znali už staří Římané, samotné saunování je však obtížně datovat. Prvopočátky saunování vznikaly už v době před naším letopočtem, kdy si lidé byli dobře vědomi toho, že teplo tělu pomáhá. Běžnou záležitostí bylo saunování ve středověku, nejvíce bylo oblíbené v severní Evropě, potažmo ve Finsku. Tam totiž lidé brali saunování jako společenskou událost.

V té době však finská sauna vypadala jinak, než v současnosti. Jednalo se o tzv. kouřovou saunu, což byla malá chata většinou situovaná někde u vody. Její vnitřek byl celý obložený dřevem a byl také od sazí. Proč? Před použitím se totiž musí pořádně vytopit a místnost je tak plná kouře (od toho také název sauny). Teprve, když jsou kameny v saunových kamnech dostatečně horké a nahřáté, místnost se od kouře odvětrá. A i když to na první pohled zní neuvěřitelně, v takové sauně dřív docházelo i k porodům. Vykouřená místnost totiž byla po umytí sazí čistá a sterilní.

K masivnímu rozvoji moderního saunování došlo až v 60. a 70. letech 20. století. Ve Finsku se sauna stávala vybavením téměř každé domácnosti, nejednalo se tedy už pouze o odlehlé chaty u jezera. Naopak se rozmohlo veřejné saunování, kdy se v sauně potkávalo více lidí. Sauna je bezpochyby součástí finské národní kultury, pro Seveřany je například důležitá zhruba tak, jak je pro křesťana důležitý kostel.

Jak sauna prospívá našemu tělu?

Saunování funguje hlavně jako preventivní ozdravná metoda. Díky střídání tepla a chladu si lidské tělo zvyšuje imunitu, dochází k lepší produkci bílých krvinek, a tělo tak v budoucnu snadněji odolává onemocnění horních cest dýchacích, jako je nachlazení či chřipka.

Při saunování se také posiluje práce srdce a celého krevního oběhu, jelikož v sauně se roztahují jemné cévy (kapiláry) a při následném ochlazení se rychle stahují. Navíc také sauna v kombinaci s prudkým ochlazením zvyšují tělesný tep, který se poté zklidňuje v odpočívárně. Člověk tak trénuje i svou fyzičku, a přitom nemusí například šlapat na kole.

 



Napsat komentář: Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu

RE: Saunování zlepšuje imunitu, čistí organismus a zvedá náladu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.